جستجو

فرم های سایت

فهرست

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید

افراد آنلاین
4 کاربر آن‌لاين است (3 کاربر در حال مشاهده‌ی سایت اخبار)

عضو: 0
مهمان: 4

بیشتر...

برنامه غذایی درماه مبارک رمضان :

فرستنده مهمان در تاريخ ۱۳۸۹/۵/۲۴ ۲۱:۲۰:۰۰ (1425 بار خوانده شده) فرهنگ مردم

در جهان امروزی بيش از يک ميليارد مسلمان وجود دارد و مهمتر اين که ما مسلمانان ايران فکر می کنيم که طلايه دار مسلمانان کل جهان هستيم !
خود را بالاتر و محق تر می دانيم ، آيا در عمل هم چنين هستيم يا خير ؟
متاسفانه هر سال که ماه مبارک که ماه خير و برکت است فرا می رسد ، عمده کسبه ما متاسفانه به گران کردن اجناس مبادرت می ورزند و مردم را نسبت به اين ماه عزيز بد بين می کنند . ماهی که سرشار از خير و برکت است ، چرا اين طور آن را زير سوال می بريد ؟ به جای اين که مايحتاج مردم را ارزان کنيد ، برعکس آن را گران می کنيد !
متاسفانه رسانه های عمومی ما نيز به جای آن که فرهنگ متمدن و انسان ساز قرآن کريم را اشاعه دهند ، شروع به تبليغ انواع شيرينيجات قنادی از جمله زولبيا و باميه می کنند !
سوال : 1- چرا ما مسلمان هستيم ؟ 2- چرا ما روزه می گيريم ؟ 3- چرا بايد در ماه مبارک رمضان روزه بگيريم ؟ 4- آيا تا بحال در اين زمينه تفکر کرده ايد ؟
جالب توجه اينکه تمام اين سوالات در قرآن کريم بوضوح بيان شده است . حال از قرآن کريم به سوالات فوق جواب می دهم تا شما مسلمانان سراسر جهان به اين نکته توجه کرده و فلسفه آن را بدانيد و با عشق و علاقه هر چه تمامتر بسوی پروردگار رحمان و رحيم بشتابيد تا دريچه هائی از حقيقت هستی بر شما گشوده گردد ، انشا الله .
جواب سوال 1 ) : خداوند سبحان در قرآن کريم سوره مبارک روم آيه 30 بيان شگفتی دارد و می فرمايد : که دين فطری شما اسلام است ولی اکثريت شما آن را نمی دانيد !
جواب سوال 2 ) : خداوند متعال در قرآن کريم سوره مبارک مريم آيات 60 و 61 چنين می فرمايد : کسانی که به خداوند سبحان ايمان آوردند و کار نيک انجام دادند بهشت را بر آنان هديه می کنيم !
جواب سوال 3 ) : خداوند رحمان و رحيم در قرآن کريم در سوره مبارک مريم ( س ) در آيه ( 62 ) بيان عجيبی دارد که می فرمايد : کسانی که بر اثر ايمان آوردن وارد بهشت می شوند ، برای آنکه زندگی کردن را در آنجا بدانند ، در اين جهان خداوند ماه مبارک رمضان را که ماه بهشتی است و روش غذا خوردن در آنجا صبح و شام است ، برای آموزش زندگی در بهشت بايد در اين جهان تمرين و ممارست داشته باشيم تا در آن جهان دچار اشکال نشويم !
جواب سوال 4 ) : اگر ما مسلمانان در اين زمينه تفکر می کرديم که به قرآن عمل می کرديم ، نه به فرهنک عقب افتاده غرب ! ممکن است فرهنگ غرب برای غربيها خوب باشد نه برای ما ، در حالی که غربی ها هم انسان هستند و بنده خدامی باشند ، ولی مسولين آن جا دوست دارند که اينگونه زندگی نمايند و احساس راحتی هم بکنند . ما که غربی نيستيم ، بخاطر همين هم هست که اين فرهنگ برای ما فرهنگ منحطی است !


آيا تا کنون فکر کرده ايد که در ماه مبارک رمضان چه غذائی بايد تناول کرد يا خير ؟


مگرخداوندسبحان در قرآن کريم برای ما انسان ها غذا تعيين نکرده است ، که ما به اين نوع غذاها عادت کرده ايم ؟
مگر الگوی ما مسلمان ها حضرت رسول اکرم در قرآن کريم نيست ؟ اين مطلب را در سوره مبارک احزاب آيه 21 می فرمايد . آيا ما مسلمانان اينگونه عمل می کنيم ؟ در تمام موارد آن حضرت را الگو قرار می دهيم يا خير ؟
همچنين در سوره مبارک مومنون آيه ( 51 ) بيان بسيار تکان دهنده ای را خداوند سبحان می فرمايد : ای پيامبر از غذاهای پاک و طيب تناول کن و عمل صالح را انجام بده ! جای بسی تعجب است که پيامبری که رحمه للعالمين است که در سوره مبارک انبيا ء آيه 107 بيان می کند . پيامبری که رحمه للعالمين است بايد در غذای خود دقت کند تا اعمالش زير سوال نرود ، تکليف ما انسان های عادی که حکم امت را داريم چه می شود ؟
آيا ما مسلمانان ايران به اين مساله توجهی داريم يا خير ؟ هنگام افطار با رزق حسن افطار می کنيم يا با غذائی که ماهيت آن برای ما مشخص نيست ؟!
خداوندتبارک و تعالی درقرآن کريم چهار خصوصيت را برای غذای انسان بيان کرده است از جمله : حلال ، طيب ، حرام و خبائث .، که بعنوان نمونه در سوره مبارک مائده آيه ( 5 ) ودر سوره بقره آيه 168 حلال و طيب را بيان می کند و در سوره اعراف آيه 157 خبائث را بر مسلمانان حرام می کند و همچنين در سوره مبارک انعام آيه 145 غذاهای حرام را گوشزد می کند . آيا ما مسلمانان به اين آيات گهر بار و نورانی و سرنوشت ساز توجهی داريم يا خير ؟
اگر توجه داشتيم که پيامبر گرامی اسلام از ما امت به ظاهر مسلمان نزد خداوند رحمان و رحيم شکايت نمی کرد ، اين مساله در سوره مبارک فرقان آيه 30 بوضوح بيان شده است که رسول گرامی اسلام می فرمايد : خداوندا اين امت من قرآن را کنار گذاشته و مهجور قرار دادند !!!
آيا می دانيدکه خداوند تبارک و تعالی ازروی لطف ماه مبارک را برای ما بندگان واجب کرده است ؟( بقره 185 ).
تا خير کثير و برکت خود را از روی لطف و رحمت بر ما نازل کند ، وظيفه ما بندگان از فرصت استفاده کردن است و الا ما که توانائی شکر گذاری را نداريم ، ما که شناخت عظمت الهی را نداريم ! چرا از اين فرصت طلائی استفاده
نمی¬کنيم؟ چرا در قرآن تفکر و تدبر و تعقل نمی کنيم ؟ چرا بنده شکم شده ايم ؟ چرا بنده خدا نمی شويم ؟ يازده ماه نعمت های خدا را استفاده کرده ايد ، چرا اين يک ماه را امساک نمی کنيد ، بر عکس در اين يک ماه بيشتر حرص می زنيد و صف می ايستيد تا بيشتر اين خندق بلا را پر کنيد ! چه خبر است ؟!
شما که هر سال عيد ، خانه تکانی می کنيد ، خوب سالی يک بار هم درون خود را بتکان و زوائد را دور بريز !!!
باکنارگذاشتن قرآن¬روزه گرفتن¬به چه دردی می خورد،آيا هدف ازروزه گرفتن گرسنگی کشيدن است ياانسان شدن و به قرآن عمل کردن است ؟ کدام يکی است ؟! در حقيقت روزه گرفتن تمرين زندگی در جهان آخرت است و آن را به کسی می دهند که به دستورات الهی توجه کرده و عمل کند ، نه به کسی که دولا راست شود و گرسنگی را تحمل کند .
يکی ديگر از فرهنگ های غلط رايج بين ما مسلمان ها اين است که فقط و فقط سعی و تلاش می کنيم که حد اقل روزانه در ماه مبارک رمضان يک جزء از قرآن را قرائت کنيم چون ثواب دارد ! در اين شکی نيست آيا قرآن را به صرف قرائت اکتفا کردن دردی را دوا می کند يا خير ؟ در قرآن کريم خداوند تبارک و تعالی سه کلمه را بيان کرده و تاکيد می کند ازجمله:تفکر،تدبر وتعقل . شما هموطن عزيز به کدام يک از اين سه کلمه در ماه مبارک رمضان عمل می کنيد ؟
خداوند سبحان در اين زمينه سخن شگفتی دارد که در سوره مبارک محمد آيه ( 24 ) چرا در قرآن تدبر نمی کنيد مگر بر قلب های شما قفل زده شده است !
در حالی که هموطنان عزيز قرآن کريم کتاب زندگی است و بسيار بسيار ساده است ، اين مساله را خود قرآن در سوره مبارک قمر آيات ( 17 ) ، ( 22 ) ، ( 32 ) و ( 40 ) بيان می کند . بدرستي که ما ( خداوند ) قرآن را آسان کرديم چرا از آن پند نمی گيريد و استفاده نمی کنيد؟!
در حالی که خداوند سبحان در قرآن کريم سوره مبارک اسری آيه ( 9 ) قرآن را عامل هدايت و بشارت می داند . همچنين درسوره مبارک اسری آيه ( 82 ) قرآن را مايه شفاء و رحمت برای مومنان می داند و برای غير مومن عامل زيان و خسارت معرفی می کند ! در سوره مبارک ابراهيم آيه ( 1 ) می فرمايد : قرآن کتابی است که آن را بسوی تو فرستاديم تا مردم را به اذن خداوند عزيز حميد از تاريکی ها بسوی نور هدايتشان کنی ! ما مسلمانان جزء کدام گروه هستيم ؟ !
مسائل بسيار است و چند مورد را من باب تذکر عرض کردم که ، همان طور که خداوند تبارک و تعالی در سوره مبارک ذاريات آيه ( 55 ) بيان شيوائی دارد که می فرمايد : مسائل را تذکر دهيد که تذکر برای مومنين مفيد است !

غذای انسان در قرآن کريم


خداوند متعال در قرآن کريم برای بندگان خود از سر لطف نعمت های پاک و طيب خود را ارزانی داشته است .
چرا از نعمت های خوب خدا بهرمند نمی شويد ؟ چرا اين همه به غذاهای غربی روی آورده ايد ؟ مگر در قرآن کريم سوره مبارک مومنون آيه ( 51 ) مطالعه نکرديد که اعمال و کردار پيامبر اکرم در گرو غذائی است که می خورد !
پس شما چرا از او پيروی و اطاعت نمی کنيد ؟ آيا تا کنون فکر کرده ايد که چرا ائمه اطهار صلوات الله عليهم قرآن ناطق هستند ، برای اينکه از ضايعات و خبائث تناول نمی کنند و از پاکان قرآن هستند ! خداوند اراده کرده است که پاک شوند ! ما نبايد دنباله رو آنان شويم ؟ اين مساله را می توانيد در سوره مبارک احزاب آيه ( 33 ) مورد مطالعه قرار دهيد .
با توجه به قرآن کريم و استفاده از آن بصيرت ما باز خواهد شد و به حقايق آفرينش پی خواهيم برد .
خداوندرحمان و رحيم در قرآن کريم اين نوع مواد غذائی را برای انسان تعيين کرده اند که به اختصار بيان می شود .
1- مهمترين و بيشترين مواد غذائی انسان را گياه می شمارد . ( بسياری از مواد غذائی ) .
2- دو آيه در مورد غذاهای در يائی بيان می کند . ( سوره فاطر 12 و نحل 14 ) .
3- گوشت قرمزکه دراين مورد ( 6 ) آيه داريم(سوره حج 28 ،34 و36 )(يس72) (غافر79)( مومنون 21 ) .

توجه :


خداوند تبارک و تعالی بيشترين اهميت را به غذاهای گياهی در قرآن کريم اختصاص داده است ، از جمله کرامت را به غذاهای گياهی داده ، بعنوان مثال : سوره شعرا (آيه 7 ) ، سوره لقمان (آيه 10 ) ، سوره صافات آيه ( 42 ) و سوره دخان آيه ( 26 ) .
اما اين نوع غذا ها را خداوند متعال به افراد خاصی عنايت می کند از جمله : سوره انفال آيه ( 4 ) غذائی که در بهشت به مومنين می دهند .سوره انفال آيه ( 74 ) غذائی است ، به کسانی که در راه خدا تلاش و کوشش می کنند .سوره اسراء آيه ( 70 ) اين نوع غذا موجب کرامت انسانی می شود . سوره حج آيه (50 ) اين غذا را به کسانی می دهند که عمل صالحی را انجام می دهند

توجه :


خداوند در قرآن کريم به غذاهای حيوانی کرامتی را عنايت نفرموده اند !
اما غذاهای گوشتی ( گوشت قرمز ) ، همان طور که بيان شد (6 ) آيه در اين مورد وجود دارد و بهتر است که به همين نسبت در غذای روزانه استفاده شود . بيش از ( 100 ) مورد آيه داريم که در باره غذاهای گياهی است .
همچنين خداوند رزق حسن را به گياهان نسبت داده و از آن ها تعريف و تمجيد می کند ! آيا انصاف است که درماه مبارک رمضان به جای اين که بازرق حسن افطار کنيم باموادی مانند : چای ، زولبيا و باميه و امثال آن افطار می کنيم !
مگر بيان نکرديم که در ماه مبارک رمضان هدف تعالی انسان به سوی خداست ، نه تنزل و هبوط به اسفل اسافلين ، ممکن است خوانندگان گرامی از اين حرف ناراحت شوند ، بنده عرض می کنم که تحمل داشته باشيد و ناراحت نشويد در ماه مهمانی خدا ، انسان نبايد ناراحت شود به جای ناراحتی تفکر کنيد ، همان گونه که خداوند تبارک و تعالی در قرآن کريم بارها بيان فرموده اند . مثالی از قرآن برای شما بياورم . سوره مبارک بقره آيه ( 35 ) گفتيم ای آدم خود و همسرت در اين باغ سکونت گيريد و ار هر کجای آن که می خواهيد بخوريد ولی به اين درخت نزديک نشويد که از ستمکاران خواهيد شد . مگر شما دوست عزيز بالاتر از حضرت آدم هستيد که ناراحت می شويد و با خوردن چنين غذاهای بی محتوائی به خود در اين ماه عزيز ظلم و ستم می کنيد ، مهمتر اين که برای خوردن اين نوع مواد غذائی به صف ايستاده و می خوريد .
خداوند تبارک و تعالی در سوره مبارک بقره آيه (57 ) می فرمايد : هرکس غذای بد تناول کند به خويشتن ظلم کرده است . در همان سوره در آيه (61 ) می فرمايد : هرکس غذای پست تناول کند به ذلت و بدبختی دچار خواهد شد !!!
امروزه مگر حال روز ما مسلمانان غير از اين است ! بيمارستان ها مملو از بيماران سرطانی است و بايد دست نياز بسوی اجانب دراز کنيم و عزت نفس خود را زير پا بگذاريم ، امروز مگر غير از اين است ؟!
مهمتر اين که امروزه شيادانی هم پيدا شده اند با اسامی فريبنده به عنوان در مانگر گه مانند زالو خون مردم را می مکند !
با استفاده از اين نوع غذاهای تبليغی در واقع خوردن ( ضايعات ) می شود حقايق قرآن را درک کرده و فهميد و توفيق آن را پيدا کرد که به آن عمل کنيم ! زهی خيال باطل ! تمام اين گرفتاری ها دوری از قرآن است و به جز اين نيست !
اهميت غذاهای گياهی همين که در سوره مبارک بقره آيه ( 126 ) حضرت ابراهيم (ع ) می فرمايد : خداوندا شهر مکه را برای من امن گردان و رزق و روزی خانواده ام را از ثمرات ( گياهان ) قرار بده !
خداوند سبحان در سوره مبارک انعام آيه ( 99 ) می فرمايد : از آسمان آبی فرستاديم و انواع گياهان را رويانديم و انواع ميوه را به عمل آورديم ، قطعاً در اين امر نشانه های بارزی است برای مومنين و متفکرين در آيات ديگر ! ( نحل 11 ) .
خداوند متعال در سوره نحل آيه ( 67 ) می فرمايد : خرما و انگور رزق حسنی است که برای افرادی که دارای عقل و شعور هستند نشانه های بزرگی است .
خداوندسبحان در اين آيه وسوره با بندگان ، برای استفاده از غذاهای حلال و طيب اتمام حجت می کند . مائده ( 88 ) .
خداوند در اين آيه می فرمايد : اگر ايمان بخدا داريد از غذاهای حلال و طيب استفاده کنيد . آيا ايمان داريم ؟!

حال چرا بيشتر غذاهای گياهی ؟


چون انسان از هر چه که تغذيه نمايد همان می شود ، يعنی خوی و خصلت همان را بخود می گيرد ، چه بهتر که انسان لطافت گل و گياه را بخود گيرد و مانند آن لطيف و زيبا و دوست داشتنی شود و ضميری پاک و لطيف داشته باشد .
استفاده از غذاهای حلال و طيب موجب می شود که انسان با پاکی ها سنخيت پيدا کند و حقايق را بفهمد و به قرآن که حقايق محض است اشراف پيدا کند !
آيا تا بحال از خود پرسيده ايم که در طول عمرمان چقدر قرآن خوانده ايم و چقدر درک کرده ايم و فرهنگ قرآن به چه اندازه در زندگيمان حاکم شده است . آيا می توانيم بعنوان يک مسلمان ادعا کنيم که قرآن را فهميده ايم و به آن عمل می کنيم ، ضمناً همانطور که عرض کردم دولا و راست شدن و گرسنگی را تحمل کردن که مسلمانی نيست !
غذاهای گياهی موجب پيشگيری از بيماری ها خواهد شد ، شما خواهر و برادر دينی با استفاده از اين نوع غذاها با يک تير به چند نشانه هدف گيری کرده و هدف را خواهيد زد . ( توصيه قرآن کريم ) .

در ماه مبارک رمضان غذا چه بخوريم ؟


همانطور که بيان شد ، ماه رمضان تمرينی است برای زندگی در بهشت ، پس مثل بهشتی ها هم بايد غذا خورد !
خداوند در سوره مبارک مريم ( ع ) آيه ( 62 ) می فرمايد : در آن جا سخن لغو و بيهوده ای را نمی شنويد ، جز درود و سلام و روزی تان صبح و شام در آنجا آماده است .
پس بهتراست که ماهم در ماه مبارک رمضان به دو وعده اکتفا کنيم ، سحر و افطار يعنی از اذان صبح تا اذان مغرب .
غذای سحر : بهتر است سحر کمی زودتر بيدار شويد و يک ليوان آب خنک ميل کنيد . حدود يک ربع بعد از غذاهای گياهی خام يا پخته استفاده کنيد . مانند : سالاد فصل + 2 قاشق غذاخوری جوانه گندم + ليمو ترش تازه و روغن زيتون و آن را خوب بجويد هر لقمه 40 تا 50 بار ، سپس به مقدار کمی غذای پخته گياهی مانند : انواع پلو و خورشت گياهی به جای گوشت از قارچ استفاده شود .، 2 قاشق کمتر ميل شود بطوری که نيم ساعت قبل از اذان غذا خوردن تمام شود ، يک دقيقه قبل از اذان يک ليوان آب ميل شود .
غذائی ديگر : مقداری ميوه و مغز بادام خام و تعدادی انجير خشک خوب جويده شود و 1 تا 2 ليوان آب خنک نيز ميل شود .
تذکر مهم : اکثر روزه داران گرامی به خاطر اين که گرسنه نشوند ولع خوردن پيدا می کنند ، در حالی که بدن انسان به اين همه غذا نياز ندارد ! يکی از علت های پر خوری ترس از گرسنگی است ، که خداوند در اين مورد بيان جالبی دارد که می فرمايد : سوره طه آيه ( 81 ) : از غذاهای حلال و طيب تناول کنيد ولی در آن زياده روی ( پر خوری ) نکنيد که مورد خشم و غضب الهی قرار خواهيد گرفت و به ورطه هلاکت خواهيد افتاد !!!
در اين ماه بايد کمی امساک کرد و با تقويت روح و روان می توان با حد اقل غذا سير شد و به تفکرات و تحقيقات ادامه داد ، ولی متاسفانه در اين ماه اکثريت مردم به مرغ و گوشت هجوم برده و معده های خود را انبار می کنند ، در حالی که در ماه مبارک رمضان قضيه بايد عکس باشد .
در وقت سحر می توان با چند عدد خرما يا انجير و يک عدد ميوه روز را سپری کرد و در صورت استفاده از فرآورده های حيوانی به حد اقل قناعت کرد .
مساله مهم: در اين ماه بهتر است که از عسل و ليمو ترش تاره و يخ استفاده کرد و از ماست و دوغ دوری کرد .
زيرابهترين¬غذای مغزعسل بوده و می¬تواندبه تفکر کمک کند ولی ماست فعاليت های مغزی را به حد اقل می رساند .
مساله مهم : بهتر است که بعد ميل کردن سحری بخواب نرويد که عوارض بسيار بدی متوجه شما خواهد شد . در اين ماه سعی کنيد که بيشتر امساک کنيد تا پر خوری !

غذای افطار

بهترين غذای افطار شيرينی جات طبيعی است که خداوند متعال از آن ها بعنوان شفا و رزق حسن نام می برد ! زيرا اگر بخواهيم به مساله علمی آن بپردازيم مساله بسيار جالب خواهد شد !
زندگی و حيات انسان و تصميم گيری وی با مغز می باشد ، که غذای مغز گلوکز خالص است . خداوند متعال در رزق حسن اين نوع قند ها را قرار داده است که انسان مومن به زحمت نيفتد و بتواند براحتی راه حق و حقيقت را بپيمايد !
در ماه مبارک رمضان بيشترين چيزی که مصرف می شود قند است ، زيرا بر اثر سوختن قند است که نيرو و انرژی توليد می شود ، پس بهتر است که برای تجديد قوای از دست رفته از اين نوع غذاها استفاده کرد .
مساله مهم : اگر شما روزه دار گرامی در اين ماه از عسل استفاده کنيد ، شگفتی خواهيد ديد و بهتر است که آن را بصورت شربت و با يک عدد ليمو ترش تازه و چند تکه يخ مورد استفاده قرار دهيد و يک ليوان از آن را بمدت 3 تا 5 دقيقه مصرف نمائيد . جالب توجه اين که برای جذب قند عسل بدن آدمی نياز به انسولين ندارد .
ولی شما روزه دار گرامی برای افطار کردن روزه از باميه و زولبيا و چای شيرين و پنير و بيشتر از آش رشته و کشک استفاده می کنيد ! چه خبر است ؟ ماه امساک است و ماه مبارک ، نه ماه حرام !
چند ساعتی که معده مشغول رتق وفتق امور بوده هنوز استراحت نکرده دوباره او را سرکار می گذاريد ، انصاف داشته باشيد حد اقل به اين اندام ظلم نکنيد و کمی استراحت به او بدهيد ، خدا را خوش نمی آيد ، باور کنيد .
روزه را با عسل و يا خرما و يا با انگور رسيده و شيرين افطار کنيد ، نه با غذاهای مصيبت بار ، به خود رحم کنيد !
حسن ماه مبارک اين است که از غذاهای مبارک استفاده کنيم ( رزق حسن ) و به کمترين بسنده کنييم و سعی کنيم که سالی يک ماه به سيستم گوارش استراحت بدهيم و با خدا و رسول و قرآن و ائمه باشيم ، خداوند در معده های پر جائی ندارد ، باور کنيد . هنوز غذا از گلو پائين نرفته چائی ليوان ، ليوان ميل شده و بعد از آن سيگار دود می شود .
اما کسانی که به اين نوع تغذيه عادت ندارند می توانند به غذاهای زير اکتفا کنند .
1- حريره بادام با آرد برنج قهوه ای ، که با عسل و يا با شيره انگور يا شيره خرما شيرين شده باشد .
2- نان . پنير گوسفندی بمقدار کم و سبزی خوردن و مغز گردوی سالم و چند عدد خرما و يا يک خوشه انگور رسيده و شيرين و مهمتر اين که لقمه را کوچک برداشته و خوب بجويد و از غذا خوردن لذت ببريد .
3- اکتفا به يک نوع غذا ی ساده،که بصورت بخار پزتهيه شده باشد، مانند انواع پلو ها و خورش ها .
4- کم¬خوردن وزيادجويدن انسان رااز پرخوری نجات می¬دهدواوراپيوسته بانشاط¬و شاداب می کند .
5- بيائيد امسال با ماه مبارک خدا برخوردی قرآنی داشته باشيم و از غذاهای قرآنی استفاده کنيم .
6- برای اين ماه برنامه ريزی کنيم واز تمام نعمتهای خوب خدا استفاده بهينه ای داشته باشيم .
7- در طول ماه 3 بار از غذاهای گوشتی سالم استفاده کنيم ، هر 10 روز يک بار .
8- در ماه مبارک 4 بار از غذاهای دريائی استفاده کنيم بصورت بخار پز ، يعنی هفته ای يک بار .
9- ماه را به دو قسمت مساوی تقسيم کنيم و بطور متناوب يک روز در ميان غذای های خام و پخته ميل کنيم .
10-هر روز از ميوه جات و سبزيجات متنوع استفاده کنيم ، تا نيازمنديهای بدن تامين شود .

تذکر مهم : امسال ماه مبارک رمضان دو کار اساسی را انجام دهيم .
1- به جای ختم قرآن وثواب بردن¬روی يک موضوع قرآنی¬تامل کنيم و تفکر کنيم تا به نتيجه رسيده آن را در زندگی مورد استفاده قرار دهيم و جز فرهنگ زندگی خود محسوب کنيم انشا ا... . ثوابش بيشتر است !
2- مراقبه انجام دهيم ، يعنی اعمال روزانه خود را مورد نقد و بررسي قرار دهيم . خيلی ثواب دارد !

مراقبه روزانه برای خود سازی


1- آيا امروز دروغ بر زبان جاری کرده ايد ؟
2- غيبت چطور ؟
3- تهمت چطور ؟
4- آيا نمازهای پنچگانه را بوقت خوانده ايد ؟
5- به شيطان درون جواب مثبت دادهايد ؟
6- ظن و گمان بد و ناروا چطور ؟
7- آيا تا کنون بفکر اصلاح خويش بوده ايد ؟
8- ديگران را مورد تمسخر قرار داده ايد ؟
9- آيا امروز غذای قرآنی تناول کرده ايد ؟
10- از غذاهای خبائث چطور ؟
11- آيا امروز کار مثبتی انجام داده ايد ؟
12- کار منفی چطور ؟
13- آيا عزت نفس داريد ؟
14- آيا انسان متملقی هستيد ؟
15- امروز چند نفر را شاد کرده و خنده بر لب آنان آورده ايد ؟
16- از چند نفر حال گيری کرده ايد ؟
17- امروز چند با رحرف بيهوده و لغو را بر زبان جاری کرده ايد ؟
18- غذائی که امروز تناول کرديد ، حلال و طيب بوده است ؟
19- خدای نکرده حرام و خبائث چطور ؟
20- امروز چند بار عصبی شده و پرخاش کرده ايد ؟
21- آيا امروز در قرآن کريم تفکر کرده ايد ؟
22- در خود چطور ؟
23- امروز دل چند نفر را بدست آورده ايد ؟
24- دل چند نفر را شکسته ايد ؟
25- چقدر از انرژی های مثبت برخوردار هستيد ؟
26- از انرژی های منفی چطور ؟
27- آيا هميشه وضوء داريد ؟
28- هنگام غذا خوردن چطور ؟
29- آيا با نوش جان کردن نعمت های خدا با هر لقمه نام مقدس او را بر زبان جاری می کنيد ؟
30- آيا آداب غذا خوردن را رعايت می کنيد ؟
31- آداب اجتماعی را چطور ؟
32- آيا از مراقبه کردن لذت می بريد ؟
33- در زندگی چقدر عاشق خودت هستی ؟
34- عاشق ديگران چطور ؟
35- چقدر ادب و نزاکت را رعايت می کنيد ؟
36- چقدر تحمل انتقاد پذيری داريد ؟
37- آيا اهل منزل از دست شما در آسايش هستند ؟
38- ديگران چطور ؟
39- آيا والدين از شما راضی و خشنود هستند ؟
40- با خود و خدا چطوريد ؟


(( برنامه غذايي ماه مبارك رمضان ))
ايام افطار تذكرات مهم بويژه در مورد افطار سحري
همه
روزه و ثابت شربت عسل يك ليوان ميل كنيد يعني يك ليوان آب + ليموترش تازه + يك قاشق غذاخوري عسل طبيعي و يك قطعه يخ با چنگال حل نماييد به دليل داشتن كلوگز سريع جذب مغز مي شود و تجديد قواخواهيدشد(جرعه¬جرعه¬بمدت5 دقيقه ميل شود) عرق كاسني و شاطره و بيد مشك ميل كنيد هر 10 روز يكبار از غذاي گوشتي سالم استفاده كنيد مثل گوشت گوسفند جوان ، بوقلمون وشتر جوان و گوشت كبوتر در سحر مصرف سالاد ثابت و بعد از آن از يك نوع غذاي گياهي يا پختني استفاده شود سالاد فصل + 2 قاشق غذا خوري جوانه گندم + ليموترش تازه و 4 قاشق روغن زيتون و پس از آن مقداري غذاي پخته گياهي مصرف كنيد
يا حريره بادام با آرد برنج قهوه اي كه با عسل و يا شيره انگور يا شير خرما شيرين كنيد هفته اي يكبار غذاي دريايي بخار پز
( ميگو و ماهي) انواع پلو و خورشت گياهي (در عوض گوشت قارچ ) استفاده شود.
و نان سنگك و پنير گوسفندي و مغز گردو و سبزي خوردن ميل كنيد و سپس چند عدد خرما ميل شود و ميوه و يك خوشه انگور رسيده و شيرين ميل شود يك روز در ميان غذاي پخته گياهي و غذاي پخته حيواني مصرف كنيد. ( يك نوع ) ميوه + 15 عدد مغز بادام خام + 5 عدد انجير خشك و دو ليوان آب ميل كنيد ( خوب جويده شود )
شير بادام يا شير فندق يك ليوان ميل كنيد
و يا يك نوع پلو خورشت گياهي يا حيواني سبزيجات و ميوه جات بيشتر استفاده شود. 7 عدد خرما + يك عدد ميوه و آب
و يا خوراك قارچ يا خوراك سيب زميني ازافطار تا سحر 6 ليوان آب مصرف شود شير خرما يا خوراك كله جوش يا كباب قارچ


تذكرات :

1 – سحر كمي زودتر بيدار شويد و يك ليوان آب خنك ميل كنيد و 15 دقيقه بعد غذاي گياهي يا خام را مصرف نماييد ( فقط از يك نوع غذا استفاده كنيد ).
2 – دو قاشق كمتر بخوريد و چند دقيقه قبل از اذان صبح يك ليوان آب خنك ميل گردد و لقمه كوچك گرفته و خوب جويده شود( سرخ كردني ممنوع )
3 – در ماه مبارك ماست و دوغ ميل نكنيد چرا كه خواب سراغتان مي آيد و فعاليت هاي مغزي را به حداقل مي رساند و در عوض زيتون پرورده ميل شود
4 – بعد از ميل كردن سحري بخواب نرويد كه عوارض بسيار بدي سراغ شما خواهد آمد و بهتر است قرآن قرائت و تدبر و تفكر كنيد.
5 – به هيچ عنوان افطاري از شيرينجات قنادي بويژه باميه و زولبيا و چاي شيرين و پنير ، آش رشته و كشك استفاده نكنيد در عوض از خرما ، مويز ، انجير و توت ميل نما ييد.
6 – در ماه مبارك رمضان با الهام از سوره مريم آيه 62 به دو وعده غذا اكتفا كنيد ، سحر و افطار يعني از اذان صبح تا اذان مغرب و از يك نوع غذا
7- از غذاي حلال و طيب استفاده كنيد ولي زياده روي و پر خوري نكنيد كه مورد خشم وغضب الهي قرار خواهيد گرفت
8 – خداوند متعال در قرآن كريم كرامت به غذاهاي گياهي داده است ودر قرآن كريم بالغ بر 100 آيه در خصوص غذاهاي گياهي آمده است.
طرز تهيه شير خرما ( جهت آرتروز و استخوان درد ) :

1- مغز بادام خام 50 گرم
2- عسل يك قاشق غذا خوري
3- رطب رسيده 12 عدد
4- آب سرد 4 ليوان
بادام در آب جوش ريخته وپس از يك جوش ، سرد كه شد پوست آن را كنده شود و شسته شود و داخل مخلوط كن ريخته گردد و يك قاشق عسل طبيعي اضافه شود و 4 ليوان آب سرد اضافه گردد و 12 عدد خرما اضافه وداخل مخلوط ريخته گردد و مخلوط كن 5 دقيقه روشن باشد و 4 ليوان بدست مي آيد و در روز يك ليوان ميل كنيد.
طرز تهيه خوراك سيب زميني مخصوص (براي 4 نفر ) :


سيب زميني متوسط نيم كيلو كه بخارپز كرده و پوست آن كنده و درشت رنده شوند و سرد كه شد + مغز گردو 100 گرم كه چرخ مي كنيم + پنير ليقوان 75 گرم كه رنده مي شود بجاي نمك + نعنا يا پونه كوهي2 قاشق مربا خوري + روغن زيتون كه 3 قاشق غذا خوري + هل و دارچين هر كدام نصف قاشق مربا خوري هم رامخلوط كرده وبانان يا بدون نان ميل فرماييد.
طرز تهيه خوراك قارچ (جهت 4 نفر ) :


1- قارچ 300 گرم = شسته و خرد كنيد
2- سيب زميني 500 گرم = پوست كنده و شسته و بصورت نگين خرد كنيد و رنده كنيد.
3- پياز متوسط يك عدد = خلال شود
4- گوجه فرنگي 500 گرم = پوست كنده و خورد كنيد.+ سير 2 حبه وكمي نمك همه اينها با 3 ليوان آب در قابلمه يا ماهي تابه ريخته و حرارت دهيد تا خوب پخته شود و سپس فلفل و زرد چوبه ، دارچين و زنجبيل را اضافه كنيد و مجدداً پس از پخته شدن روغن اضافه شود و 10 دقيقه ديگر حرارت و سپس آماده مي شود.
خوراك كله جوش جهت 5 نفر ( براي درمان پوكي استخوان )
1- كشك محلي 250 گرم در 4 ليوان آب خيس كنيد تا نرم شود.
2- مغز گردو 100 گرم خرد شود بهتر است + مغز پسته 50 گرم پودر شود بهتر است + پياز متوسط 1 عدد خرد كنيد + سير متوسط 1 عدد همراه پياز و نعنا يا پونه خشك يك قاشق همه را درمخلوط كن ريخته و 5 دقيقه روشن تا يكنواخت شود.پس از مخلوط شدن در ظرف ريخته و 5 دقيقه حرارت دهيد و يك جوش كه خورد برداشته و روغن زيتون 6 قاشق اضافه كنيد و ميل كنيد و پس از ميل كردن چندعدد خرما هم بخوريد.
كباب قارچ صدفي : (جهت 3 نفر)

1- قارچ صدفي 500 گرم تميز كرده و به قطعات دلخواه خرد كنيد و در ظرف چيني با لعابي ريخته شود+2- پياز متوسط يك عدد را خلال كرده + 3- كمي نمك + 4- روغن مايع يك قاشق غذا خوري + 5- آب خوردن يك قاشق غذ خوري ، همه اينها را مخلوط شود و در يخچال نگهداري شود سپس و قارچ ها سيخ كرده و ميل شود وپس از خوردن يك قاشق عسل بخوريد يا چند عدد خرما ميل نماييد.
10 عادت غذايي غلط


زندگي ماشيني و كم تحرك امروزي ، توجه به تغذيه را بعنوان يكي از اركان مهم سلامتي ، با مشكل مواجه نموده است. به همين دليل مشكلات تغذيه اي هم دركشورهاي پيشرفته و هم در كشورهاي در حال توسعه رو به افزايش مي باشد . از سوي ديگر بسياري از عادات غذايي خوب پيشينيان ما كه مبتني بر دستورات ديني هستند ، به فراموشي سپرده شده وعادات غذايي غلط جايگزين آنها گرديده اند . هدف از بيان مطالب زير افزايش اطلاعات غذايي و تغييردر نگرش عزيزان ، به منظور شناخت عادات غذايي غلط كه بايستي براي داشتن جسمي سالم و روحيه اي شاداب در اصلاح آنها بكوشيم مي باشد.

عادات غذايي غلط عبارتند از :

1- نخوردن صبحانه :
نخوردن صبحانه يك اشتباه بزرگ محسوب مي شود . صبحانه سالم نه تنها باعث افزايش انرژي و باز شدن فكر وذهن مي شود بلكه موجب انتخاب ومصرف مناسب و عده هاي غذايي ديگر در ادامه روز توسط شما خواهد شد . همچنين خوردن صبحانه ممكن است به شما در مصرف كمتر كالري در ادامه روز كمك كند . يك تحقيق دانشگاهي نشان داده كه مصرف مقدار كالري مشخص در ابتداي روز اثر سير كنندگي بيشتري نسبت به مصرف همان مقدار كالري در ساعت هاي ديگر خواهد داشت كه اين امر موجب كاهش مجموعه كالري مصرفي در روز مي شودبخاطر داشته باشيد كه صرف صبحانه مناسب وكامل ، احتمال بكارگيري عادات نادرست غذايي را در وعده هاي ديگر كاهش مي دهد بهترين صبحانه خوردن يك ليوان شربت عسل طبيعي (يك ليوان آب سرد + يك عدد ليموترش+ يك قاشق عسل )مي باشد.

2- پرخوري :
پيامبراكرم (ص ) فرموده¬اند: ازپرخوري بپرهيزيدزيرا مادر همه بيماري هاست وامير المؤمنين علي (ع) فرموده¬اند:
قبل ازسير شدن كامل از سفره كنار رويد. امروز نيز به خوبي ثابت شده است كه پرخوري موجب افزايش وزن و چاقي
مي گردد كه خود منشأ بروز بسياري از بيماري ها نظير ديابت وسكته هاي قلبي وعروقي است ، لذا توصيه مي نمائيم كه از پرخوري بويژه در وعده شام بپرهيزيد وتعداد وعده هاي غذايي خود را به جاي 3 وعده پرحجم به 5 يا 6 وعده كم حجم تر تقسيم كنيد . خوردن غذاهاي سالم و كم حجم حاوي كربوهيدرات هاي كمپلكس و پروتئين در طول روز نه تنها اشتهاي شمارا كنترل مي كند ، بلكه احتمال پرخوري رانيز كاهش خواهد داد. تعداد و عده هاي غذايي همچنين باعث سوختن مقدار بيشتري كالري مي شود ، چرا كه متابوليسم بدن همواره به فعاليت مي پردازد و سعي شود شبها پختني نخوريد.

3- نخوردن ميوه وسبزيجات به مقدار كافي :
بسياري از مواد مغذي مورد نياز بدن بويژه ويتامين ها ومواد معدني مانند روي ، منيزيم ، آهن و ... در انواع ميوه وسبزي وجود دارند ويكي از مهمترين راههاي تأمين مواد معدني و ويتامين هاي مورد نياز بدن ، مصرف ميوه وسبزيجات تازه و خالص است و امتناع از خوردن آنها باعث بروز مشكلاتي در بدن خواهد شد . . بنابراين سعي كنيد اين مواد را جزء لاينفك رژيم غذايي قرار داده و هميشه به مقدار كافي از آنها استفاده نماييد. اين موضوع بويژه در مورد كودكان ، نوجوانان و جوانان درحال رشد از اهميت بيشتري برخوردار است و ميل كردن چند عدد سيب درختي در طول روز تأكيد مي شود.

4- غذا خوردن پيش از خواب :
يكي از توصيه هاي مهم دين مبين اسلام و متخصصين تغذيه اجتناب از خوردن غذا پيش از خواب است تحقيقات نشان داده اند كه خوردن غذا 2- 1 ساعت پيش از خواب ( بويژه غذاهاي چرب و ادويه دار ) منجر به بد خوابي ، كسالت ، خستگي و كوفتگي در روز بعد خواهد شد . خوردن غذاهاي چرب پيش از خواب سبب كند شدن تخليه معده و تشديد سوء هاضمه ومصرف غذاهاي ادويه دار منجر به صدمات و سوزشهاي قلبي و ناراحتي گوارش خواهد شد . بنابراين سعي كنيد حداقل4-3 ساعت قبل از خواب اقدام به خوردن غذا نموده و چنانچه پيش از خواب احساس گرسنگي كرديد مقداري ميوه تازه مصرف كنيد يا چند عدد خرما و چند عدد بادام خام شيرين ميل كنيد.

5- خوردن تنقلات هنگام گرسنگي :
خوردن تنقلات هنگام گرسنگي يكي از عادات نادرست ما ايرانيان است و اين موضوع در كودكان ونوجوانان بيشتر مشاهده مي گردد . استفاده از مواد غذايي كم ارزش و شكم پر كن ماننده شكلات ، چيپس و پفك ، تنها باعث برهم خوردن رژيم غذايي و بي اشتهايي شده و در نتيجه هيچ كدام نمي توانند جاي يك صبحانه ، ناهار و شام سالم و رضايت بخش را پر كنند در صورت احساس ضعف گرسنگي 5 عدد انجير خشك و چند عدد بادام خام و شيرين ميل نماييد.

6- نخوردن آب به اندازه كافي :
ننوشيدن مقدار كافي آب در طول روز ، متابوليسم و سوخت و ساز بدن را كند نموده وحتي ممكن است باعث اضافه وزن بدن شود. آب مهمترين ماده مغذي بوده و ماده اي ضروري براي فعاليت هاي متابوليك بدن ، از جمله سوزاندن كالري ، محسوب مي شود .بنابراين توصيه مي گردد در طول شبانه روز بين 6 تا 8 ليوان ( و اگر ورزش مي كنيد حتي بيشتر از اين مقدار ) آب مصرف نموده و يااز نوشيدنيهاي طبيعي مانند انواع آب ميوه ها استفاده نمائيد . از جايگزين كردن نوشابه هاي گازدار بجاي آب خودداري كنيد زيرا عوارض بسيار زيانباري داشته واز نظر تغذيه اي نيز فاقد ارزش غذايي هستندوچنانچه
نيم ساعت قبل ازغذا و5/2 ساعت بعد از غذا آب ميل كنيد دركاهش بيماريها به شما كمك مي كند.

7- گرسنه ماندن :
برخلاف تصور همگان ، گرسنگي باعث افزايش وزن بدن به دليل ذخيره سازي چربي مي گردد هنگامي كه براي مدتي طولاني غذا نمي خوريد ، بدن شما را به دليل محروم ماندن از مواد غذايي دچار آشفتگي شده و هنگامي كه دوباره شروع به خوردن غذا مي كنيد ، بدن شما بطور فيزيولوژيك كالري مصرفي را به چربي تبديل مي نمايد ، اگر هدف شما از تحمل گرسنگي كاهش وزن است بايد در برنامة رژيمي خود تجديد نظر كنيد و به جاي گرسنگي ، يك برنامه مناسب ورزشي روزانه براي خود تعيين نموده و بيشتر از ميوه ها ، سبزيجات ، حبوبات ، گوشتهاي كم چرب و ماهي استفاده كنيد. بهترين روش كاهش وزن تمرينات مرتب و رژيم غذايي مناسب است ،نه محروم كردن بدن از مواد مغذي مورد نياز، آن هم به مدت طولاني و بين روز انجير خشك ، خرما ، توت خشك و موز يا يك مدل ميوه مصرف كنيد .

8- سريع خوردن :
از زمان شروع غذا تقريباً 20 دقيقه طول مي كشد كه علائم سيري به مغز برسند بنابراين اگر شما ظرف 5 يا 6 دقيقه غذاي خود را تمام كنيد ، مغز زمان كافي براي ارسال نشانه هاي سيري را پيدا نمي كند واين امر باعث پرخوري و پر كردن معده بيش از مقدار مورد نياز خواهد شد . بنابراين سعي كنيد آهسته غذا بخوريد ، آرام باشيد ، غذا را بطور كامل بجويد و از مزة غذا لذت ببريدواهل بيت (ع) نيز برجويدن كامل غذا بنحوي كه غذا در دهان له شود و سپس فرو برده شود تأكيد فرموده اند .

9- انجام كاري ديگر به همراه غذا خوردن :
تحقيقات نشان داده اند كه پرداخت به كاري ديگر همزمان با غذا خوردن ، منجر به پرخوري ودر نتيجه افزايش وزن خواهد شد .اگر هنگام تماشاي تلويزيون ، صحبت با تلفن ويا بازي ويدئوئي مشغول غذا خوردن شويد، اين عوامل خارجي باعث حواس پرتي شده وشما توجه كمتري به علائم ونشانه هاي سير شدن كه بيان كننده كافي بودن مقدار غذا و احساس سيري است ، مي كنيد و بطور ناخودآگاه به خوردن ادامه مي دهيد زيرا در اين شرايط عمل خوردن تبديل به حركتي غير هوشيارانه ومكانيكي مي گردد . در دستورات ديني ما آمده است كه قبل از صرف غذا ، لحظه اي به غذاي خود توجه نمائيد . با ذكر نام خداوند وتمركز ، خوردن غذا را آغاز نمائيد، و در حين صرف غذا از صحبت كردن و كارهاي ديگر اجتناب نمائيد .

10- ميل كردن نوشيدني بين غذا و بلافاصله بعد از غذا:
وقتي وسط غذا نوشيدني ومايعات(آب،دوغ ،آب ميوه ، نوشابه و چاي ) مي خوريد غذا كاملاً جويده نمي¬شود و شيره غدد بزاقي به اندازه كافي ترشح نشده و سريع پايين مي رود ودچار ورم معده ، ورم روده و چاقي مي شويد و در نهايت سردرد و ميگرن سراغ شما مي آيد و خوردن چاي و مايعات بعدا زغذا موجب تغييراتي در شيره گوارش
مي شود و غلظت آن به هم مي خورد وموجب ناراحتي گوارشي كه يكي ازمصاديق آن يبوست است مي گردد و انسان روز به روز عصبي تر مي شود.
در پايان :
لازم به ذكر است كه اصلاح عادات غذايي غلط برخلاف ساير رفتارها ،راحت تر انجام مي گيرد و اثرات سودمند آن در كمترين زمان عايد شخص خواهد گرديد . ايمان داشته باشيد توجه به دستورات و توصيه هاي دين اسلام ضامن سلامتي جسم و روح است ؛ پس بيائيد اين دستورات را در زندگي جاري و ساري نما ئيم .
طرز تهيه غذاهاي سالم بر اساس رهنمودهاي اسلامي :


طرز تهيه¬ي برخي از غذاهاي انرژي زا مانند مرباجات خام،شير بادام، شير فندق ، سالاد مخصوص ، سس مخصوص شربت عسل ، شكلات صبحانه ، خامه گياهي و بوقلمون بخارپز .
طرز تهيه شير بادام:
1 ) 50 گرم مغز بادام خام و شيرين يا 50 گرم مغز فندق خام و شيرين در يك ظرف آب داغ ريخته شود.
2 ) خنك كه شد پوست بادام را جدا كنيد و با آب خنك بشوييد.
3 ) مغزهاي آماده شده + 3 قاشق عسل طبيعي + 4 ليوان آب سرد داخل مخلوط كن ريخته و بمدت 5 دقيقه مخلوط كن روشن باشد و 4 ليوان بدست مي آيد كه هر روز دو ليوان در صبح و شب ميل نماييد ودر طول سال حداقل هر روز يك ليوان ميل شود.
محا ¬¬سن:شيربه دست آمده براي آرامش اعصاب و رفع افسردگي،تشويش،نگراني و براي پوست وكبد مؤثر بوده وفراموشي وكسالت را به سرعت ازبين مي برد و تمركز حواس پيدا مي كنيد( بعد از مصرف شايد گرسنه شويد خوراكي بخوريد يا چند انجير ميل كنيد).
طرز تهيه شير فندق :
طرز تهيه آن مشابه شير بادام مي باشد و در عوض بادام ، فندق مصرف شود وشير فندق براي كساني كه فشار خون دارند بسيار مفيد مي باشد.
طرز تهيه سالاد مخصوص :
1) هويج و كاهو و خيار رسمي وانواع كلم برگ و قرمز ، گل كلم و قمري و براكلي + سبزيجات معطر ( نعناع ، ريحان، ترخون ، مرزه و جعفري و ساقه كرفس) + جوانه گندم 3 قاشق غذا خوري (از سوپر ماركت مي توانيد تهيه كنيد) + پياز كوچك يك عدد + مغز بادام خام 10 عدد + سيب درختي يك عدد + كشمش شسته شده يك قاشق + كنجد خام با پوست يك قاشق + پونه¬كوهي يك قاشق كوچك مرباخوري + ليمو ترش تازه به مقدار دلخواه + روغن زيتون طبيعي 4 قاشق غذاخوري + نمك به اندازه ، براي افراد شيميايي عسل به سالاد اضافه شود و ميل كنيد.
* همه اين مواد خرد يا رنده شود و در ظرف چيني بريزيد و جوانه ها اضافه شود ، نمك ، ليمو، روغن اضافه و مخلوط كنيدو بعنوان ناهار هر روز يا هفته اي 4 روز ميل فرماييد.
توصيه : هر قاشق سالاد كه ميل مي كنيد حداقل 40 بار جويده شود تا دردهان له شود.
طرز تهيه مرباجات خام :
1) مقداري هويج يا سيب درختي يا موز به دلخواه يعني يك نوع ميوه جات فصل را درشت رنده كنيد و يا ريز خورد كنيد به طوري كه آب نيافتدوبايك قاشق مرباخوري عسل ويك قاشق غذاخوري پودر نارگيل يا بادام خام پوست كنده مخلوط كنيد وهمچنين نصف ليموترش تاز ه به مخلوط آماده شده اضافه شود و ميل كنيد و همراه اين يك ليوان شير بادام تهيه و بعنوان صبحانه ميل كنيد .
تذكر: هرروز صبح يك نوع مربا مي توان تهيه و ميل كرد يعني نوع ميوه تغييرمي كندآلبالو ،گيلاس ، خيار و... .
شربت عسل و طرز تهيه آن :
يك ليوان آب + يخ + يك قاشق غذاخوري عسل طبيعي + يك عدد ليمو ترش تازه مخلوط نماييد و با چنگال حل كنيد و اين شربت به مدت 5 دقيقه آرام آرام ميل شود تا جذب بدن گردد واين خود يك صبحانه كامل است و تا ظهر گرسنه نمي شويد.
محاسن شربت عسل : اگر غذاي ممنوعه و تبليغاتي نخوريد و هر روز شربت عسل ميل كنيد در طول سال سرما نمي خوريد.
طرز تهيه شكلات صبحانه :
مواد لازم : ارده 5 قاشق غذا خوري + يك قاشق غذا خوري عسل (يا 2 قاشق غذا خوري شيرة انگور يا 5 عدد خرما) مخلوط و مواد را خوب هم زده تا شكلات آماده شود و سپس ميل كنيد بسيار خوشمزه و مقوي مي باشد.
* بعداز نهار ميل شود يا بعنوان صبحانه ميل گردد يا بين وعده هاي غذا ميل كنيد.
طرز تهيه خامه گياهي :
بادام هندي خام 50 تا 75 گرم + 2 قاشق آب و عرق گلاب همه را در مخلوط كن ريخته و بمدت 15 ثانيه مخلوط روشن كنيد و خامه گياهي بدست مي آيد و ميل نمائيد خوشمزه ومقوي است.
* بين وعده هاي غذا ميل كنيد يا بعداز هر غذا بويژه صبحانه ميل شود.
طرز تهيه بوقلمون بخارپز :
بوقلمون را به تكه هاي مساوي خرد كرده + 1 عدد پياز را خلال كرده با 2 قاشق غذا خوري سركةسيب و مقداري آب اضافه كرده و روي اجاق گاز قرار دهيد تا با حرارت ملايم بپزد و بعداز پخته شدن ، سس مخصوص را افزوده و 30 دقيقه بعد غذا آماده است و ميل كنيد براي نهار مناسب است البته شب ها سه ساعت قبل از خواب بخوريد .
طرز تهيه سس مخصوص :
گوجه فرنگي متوسط 2 عدد + فلفل قرمز يك چهارم قاشق چاي خوري + زعفران نصف قاشق چاي خوري + هل سائيده 1 قاشق چاي خوري مربا خوري + روغن كنجد نصف استكان و مقداري نمك ، همه را ، درمخلوط كن ريخته و بمدت 30 ثانيه مخلوط كنيد تا سس آماده شود.

به نقل از سایت بانک انصار


صفحه مناسب چاپ

Design & Hosting By: ilyadgonbad.com